Радіодиктант національної єдності написали викладачі й студенти Черкаського національного університету імені Богдана Хмельницького. У День української писемності та мови текст диктанту прозвучав на хвилях та на різних платформах першого каналу Суспільного радіо UA: Українське радіо. Прочитав його відомий мовознавець Олександр Авраменко.

До патріотичної акції щороку долучаються всі інститути і факультети, студентські ради, ректорат та колектив наукової бібліотеки ЧНУ. Пишуть диктант у навчальних аудиторіях, читальному залі та в робочих кабінетах, аби відчути себе єдиними з українцями всього світу та перевірити власну грамотність.

Наукова бібліотека ім. М. Максимовича 

Цьогоріч диктант особливий тим, що потребував знання нового правопису. Тема диктанту — українська писемність та усне мовлення з давніх-давен і до сьогодні.

Психологічний факультет

Валерія Єфименко, другокурсниця ННІ іноземних мов, каже:

— Мені сподобалося писати радіодиктант. Зі школи люблю українську мову, люблю писати диктанти, мала за них гарні оцінки і думаю, що сьогодні теж впоралася. На моє переконання, кожна людина, яка себе поважає і вважає громадянином України, повинна уміти висловлювати свої думки і через слова, і на папері. Тобто ми всі повинні бути грамотними. І цей диктант допоміг мені згадати правила, у тому числі про застосування ком, двокрапок тощо.

Дівчина зізнається, що не дуже знайома з новим українським правописом, але їй здалося все знайомим, було зрозумілим і доступним.

ННІ іноземних мов

Яна Кирстя, третьокурсниця ННІ економіки та права, говорить:

— Диктант виявився неважким. Думаю, що у мене є кілька помилок, але не все можна зробити ідеально. Такі диктанти проводити потрібно, адже так ми відчуваємо єдність нашого народу і водночас перевіряємо свою грамотність.

ННІ економіки і права

На думку кандидата хімічних наук, доцента кафедри хімії та наноматеріалознавства ННІ природничих та аграрних наук Юлії Шафорост, диктант цього року цікавий за змістом.

— Чи важко було писати? Ні, але були певні моменти, над якими потрібно було поміркувати. У цілому думаю, що написала його вдало. І проводити такі акції потрібно, адже це нас об’єднує і допомагає краще пізнати нашу мову.  

 ННІ природничих та аграрних наук

Для Ярослава Ніколенка, першокурсника ННІ ІНФОТЕХ, радіодиктант — це, передовсім, саморозвиток:

— Я перевірю свої знання, побачу прогалини, з’ясую, над чим мені треба працювати, зможу вдосконалитися в майбутньому.

Хлопець розповів, що новий правопис намагається вивчати, але там доволі багато цікавих нових слів, написання яких для нього трохи складне.

ННІ ІНФОТЕХ

 

Дар’я Загребельна, першокурсниця факультету обчислювальної техніки, інтелектуальних та управляючих систем, вважає, що для неї це можливість покращити знання з української мови і дізнатися, які вона допускає помилки в сучасному мовленні, та виправляти їх надалі.

— Такі диктанти писала постійно. І новий український правопис поступово вивчаю. Взагалі, треба вивчати свою мову.

ФОТІУС

Проректор з освітньо-виховної та іміджевої діяльності Галина Гаврилюк показує свої диктанти, які в День української писемності пише щороку та згадує їхню тематику.

— Диктанти пишу постійно, для себе. Це хвилююче відчуття, коли розумієш, що ці слова зараз лунають по всьому світу, — говорить Галина Миколаївна.

 

 

Перший проректор Василь Мойсієнко писав радіодиктант разом зі студентами й викладачами ННІ міжнародних відносин, історії та філософії.

ННІ міжнародних відносин, історії та філософії

 

— З ностальгією пригадую перші радіодиктанти, — каже Василь Мойсієнко. — Тоді їх ініціювали викладачі ННІ української філології та соціальних комунікацій. Нині ж це загальноуніверситетський захід, до якого долучаються не лише студенти, а й працівники університету. Ми не ставимо собі за мету відсилати написане на перевірку — це роблять лише ті, хто бажає. Але побіжний самоаналіз засвідчує підвищення загального рівня грамотності та зростання інтересу до рідної мови. Цей рік особливий тим, що в університеті, як і в Україні, впроваджується новий український правопис. Тому це ще й зріз для визначення рівня розуміння і сприйняття цих новацій.

ННІ української філології та соціальних комунікацій

ННІ фізичної культури, спорту та здоров’я

Ректор університету Олександр Черевко переконаний, що такі акції об’єднують небайдужих до української національної ідеї.

— Важливо знати, вивчати українську, говорити українською і пам’ятати, що рідна мова — це те, що нас ідентифікує, це складова нашої національної ідеї та запорука миру в нашій державі, — переконаний він.

 

Пресслужба Черкаського національного університету імені Богдана Хмельницького, Студентка ННІ української філології та соціальних комунікацій Ліна Іванова, ННІ педагогічної освіти, соціальної роботи і мистецтва, ННІ педагогічної освіти, соціальної роботи і мистецтва, психологічний факультет